به گزارش ایرنا، این مطالعه علمی با عنوان بچک کردن اثرات استرس های حاد زندگی در حمله های قلبی در شهر اصفهان انجام گرفته است.در این مطالعه تاثیر استرس ها در حدود 250 بیمار قلبی برای مدت یک سال پیگیری شد و همه رویداد های حاد زندگی (48 ساعت قبل از حمله قلبی) و استرس های مزمن زندگی (یکسال قبل از حمله قلبی) ثبت و مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر حمید رضا روح افزا روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: این مطالعه نشان داد که استرس های مزمن زندگی نقش بسزایی در بروز سکته قلبی دارند.

وی افزود: هرچند در عمل شاهد بروز سکته های قلبی در زمان استرس های حاد، مانند درگیری های خانوادگی، شنیدن اخبار بد و حتی هیجان بازی فوتبال هستیم اما این مطالعه نشان داده که احتمال بیشتر این حملات در بستر زندگی های پر استرس و پر تنش مانند مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فشارهای شغلی، اتفاق می افتد.

روح افزا اظهار داشت: به غیر از استرس ، عوامل منفی روانشناختی دیگر مانند اضطراب، افسردگی، عصبانیت، پرخاشگری و بدبینی هم می توانند فرد مبتلا به بیماری قلبی را به سمت سکته قلبی سوق دهند.

این روانپزشک به نقش عوامل مثبت روانشناختی کاهش دهنده سکته قلبی در این بیماران اشاره کرد و گفت: عواملی مانند خوشبینی، امید به زندگی،داشتن حمایت های اجتماعی و استفاده از روش های صحیح مقابله با استرس در کاهش سکته قلبی در این افراد بسیار نقش دارند.

وی افزود: داشتن حمایت اجتماعی سبب کاهش 3 برابری بروز حملات حاد قلبی شده و استفاده هر چه بیشتر از روش های صحیح مقابله با استرس مثل گرفتن مشاوره از متخصصین و افراد با تجربه، کنترل وضعیت و روش های آرام سازی تا حدود 4 برابر کاهش

روح افزا ادامه داد: دوری از استرس های و به کار بردن روش های درست مقابله با استرس ها باعث کاهش بروز بسیاری از بیماری ها خواهد شد چون که استرس در ایجاد ، تشدید یا تاخیر در درمان 85 درصد بیماری ها دخالت دارد و متولیان امر باید با اقدام های لازم میزان استرس را در جامعه کم کند تا شاهد کاهش بار مریض ها باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست