زمان درمان ایمپلنت دندان، چه مدت است؟

ایمپلنت‌های دندانی یکی از مؤثرترین گزینه‌ها برای جایگزینی دندان‌های کشیده شده هستند. تا زمانی که شما شرایط لازم برای کاشت ایمپلنت دندان را دارید، بهتر است ایمپلنت‌های دندانی را بر گزینه‌هایی مانند پروتزهای دندانی یا بریج‌های دندانی ترجیح دهید.
طول مدت درمان ایمپلنت به چندین عامل بستگی دارد. اگر حجم استخوانی که در آن ایمپلنت جای گذاری می شود، به میزان مورد نیاز از ارتفاع و قطر استخوان خوبی برخوردار نباشد، دندانپزشک به پیوند استخوان روی می آورد تا کمبود استخوان اطراف ایمپلنت رفع شود.
فرایند ایمپلنت چقدر زمان می برد؟
با این حال، مهم است بدانید که شما در طول کاشت ایمپلنت دندان، یک فرآیند طولانی را پیش رو دارید که می‌تواند از 4 هفته تا چند ماه بسته به نوع درمان به طول بیانجامد.

آیا به پیوند استخوان نیاز است؟

به منظور موفقیت در این درمان، شما باید تراکم استخوان به نسبت بالایی برای جایگذاری ایمپلنت دندانی داشته باشید. در بعضی موارد ممکن است ساختار استخوانی مناسب برای کاشت ایمپلنت دندانی را نداشته باشید که این امر به دلایل مختلف زیر رخ می‌دهد:

  • اگر بیماری لثه شما در سطح پیشرفته باشد می‌تواند بخش بزرگی از استخوان‌های اطراف دندان‌هایتان را از بین ببرد.
  • اگر مدت زمان طولانی از کشیده شدن دندان بگذرد ممکن است ساختار استخوان زیر ناحیه دندان کشیده شده دچار فرسایش شود.
پیوند استخوان ممکن است همراه با پروسه ی درمان ایمپلنت دندان صورت گیرد و یا قبل از شروع درمان کاشت ایمپلنت نیاز به تامین حجم کافی استخوان اطراف دندان داشته باشیم. در صورتی که قبل از شروع فرآیند کاشت ایمپلنت دندان نیاز به پیوند استخوان داشته باشیم، مدت زمانی حدود 6 تا 9 ماه لازم است تا بستر استخوان برای کاشت ایمپلنت دندانی آمادگی پیدا کند. اگر همزمان با کاشتایمپلنت دندانی پیوند استخوان نیز انجام شود، از زمان شروع کاشت ایمپلنت دندانی مدت زمانی حدود 4 الی 9 ماه لازم است تا این پروسه انجام شود.

اگر به ایمپلنت و پروتز نیاز باشد…

پیوند استخوان تنها درمان آماده‌سازی نیست که ممکن است قبل از عمل ایمپلنت انجام شود. در صورت ابتلا به بیماری پریودنتال (بیماری پریودنتال اختلالی است که به علت عفونت و التهاب در لثه و استخوان اطراف دندان‌ها به وجود می‌آید) لازم است که ابتدا درمان شوید و سلامت لثه خود را بازیابید. در مراحل اولیه بیماری پریودنتال که ژنژیویت نامیده می‌شود، لثه‌ها متورم و قرمز شده و گاهی با خونریزی همراه است.

در مراحل پیشرفته‌تر، پریودنتیت نامیده می‌شود که در این حالت، لثه تحلیل می‌رود و حتی ممکن است بخشی از ریشه دندان نمایان شود به طوری که طول دندان‌ها طویل‌تر از حالت عادی به نظر می‌رسد. بافت استخوانی اطراف دندان‌ها نیز از طریق مکانیسم‌های متعدد دچار آسیب می‌شود و در نتیجه دندان‌ها لق شده و در صورت عدم درمان، در نهایت دندان می‌افتد. درمان بیماری پریودنتال می‌تواند شروع جایگذاری ایمپلنت را به مدت چند ماه، بسته به شدت بیماری لثه شما، به تأخیر اندازد.

بیشتر بخوانید : همه چیز درباره ایمپلنت دندان؛ آیا ایمپلنت درد دارد؟

ایمپلنت دندان چه مدتی طول خواهد کشید؟

اگر پزشک تشخیص دهد که استخوان‌ها و بافت لثه شما سالم است، اولین مرحله درمان ایمپلنت را برنامه‌ریزی می‌کند. در این مرحله، ایمپلنت دندانی توسط عمل جراحی در استخوان فک قرار می‌گیرد. به طور کلی، حدود سی دقیقه الی یک ساعت طول می‌کشد تا یک ایمپلنت مربوط به یک دندان جایگذاری شود. اگر چندین ایمپلنت دریافت می‌کنید، زمان جراحی ممکن است بیشتر طول بکشد.

پس از کاشت ایمپلنت دندان تا زمان جایگذاری پروتز روی آن حدود 1.5 الی 3 ماه زمان می برد، تا میان ایمپلنت دندان و استخوان فک بدون هیچگونه حرکت اضافه ای جوش ایجاد شود و ایمپلنت در جای خود کاملا سفت شود. مدت زمان جوش خوردن با توجه به کیفیت استخوانی از سه تا 6 ماه طول می کشد که در فک پایینی به جهت کیفیت بهتر استخوان 3 الی 4 ماه و در فک بالا 4 الی 6 ماه زمان لازم است. پس از آن دندانپزشک می تواند جایگذاری پروتز را آغاز کند. مرحله پروتز شامل قالب گیری، انتخاب رنگ و اندازه روکش با نظر بیمار و دندانپزشک است.

بهبود لثه پس از پروتز دندان به چه مقدار زمان نیاز دارد؟

بعد از گذشت مدت زمان لازم برای اینکه ایمپلنت همانند ریشه یک دندان معمولی عمل کند، عمل پروتز انجام می‌شود. بدین صورت که میله‌ای از جنس تیتانیوم به انتهای ایمپلنت دندان شما متصل می‌شود که ایمپلنت را به پروتز وصل می‌کند. پس از قرار دادن پروتز، حدود چند هفته زمان می‌برد تا لثه‌های شما بهبود یابند.

منابع : دکتر سجودیstraumann

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست