ترکیب فلزی و نور نابود کننده سرطان

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری مدیکال ساینس، بر اساس این پژوهش زمانی که ایریدیم به یکی از پروتئین های موجود در خون موسوم به آلبومین وصل می شود، می تواند گونه های اکسیدکننده درون هسته سلول های سرطانی را به طور انتخابی فعال نماید. گونه های شیمیایی مثل اتم ها، مولکول ها، یون ها و غیره هستند که در یک فرآیند شیمیایی وارد می شوند. گونه های اکسیژن مورد استفاده در این تحقیقات نیز مولکول های اکسیژنی بوده که می توانند منجر به تخریب سلول های سرطانی از داخل شوند.

محققان برای این منظور پوشش خاصی را ساختند که امکان اتصال ایریدیم به آلبومین را فراهم می کند. این ترکیب جدید ایریدیم به عنوان یک ماده حساس به نور و موثر عمل می کند و به طور خاص گونه های اکسیژن موجود درون سلول های سرطانی را هدف می گیرد.

آلبومین پروتئین نسبتا بزرگی است که در این رویکرد جدید وظیفه انتقال ترکیب ایریدیم به درون هسته سلول های سرطانی را بر عهده دارد. به محض این که آلبومین کار خود را انجام می دهد، محققان ترکیب ایریدیم را با استفاده از نور فعال می کنند. بدین ترتیب ایریدیم مولکول های مرگبار اکسیژن را فعال کرده و موجب نابودی سلول های سرطانی می شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Angewandte Chemie International Edition انتشار داده شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست