عمل بینی یکی از رایج ترین انواع جراحی پلاستیک در جهان می باشد. جراحی بینی صرفا برای زیبایی انجام نمی شود و می تواند دلایل متعددی مانند آسیب دیدن یا درمان بیماری های مختلف داشته باشد. اما دلیل آن هرچه که باشد، داشتن تغذیه مناسب پس از عمل بینی می تواند زمان نقاهت شما را کاهش داده و سرعت بهبودی را افزایش دهد.

زمان انجام عمل بینی نسبتا کوتاه است و طی چند ساعت به اتمام می رسد. اما زمان بازیابی پس از آن مقداری زمان می برد. پزشک شما توصیه هایی در مورد تغذیه شما پس از جراحی خواهد کرد. به عنوان مثال ممکن است به مدت چند روز شما را از خوردن خوراکی های سفت و محکم که برای جویده شدن به فشار زیادی نیاز دارند، منع کند. زیرا این خوراکی ها می توانند باعث جراحت یا تغییر شکل بینی شوند.

در هر صورت یک سری از خوراکی ها را می توان نام برد که به طور قطعی برای بازیابی پس از عمل مناسب هستند و به آن سرعت می بخشند. البته دقت داشته باشید که بهبودی کامل پس از عمل بینی تقریبا یک سال طول می کشد اما تورم، زخم ها و درد آن معمولا طی ۱ الی ۲ هفته پس از جراحی بهبود می‌یابند. شما می توانید با خوردن خوراکی هایی که به کاهش التهاب کمک می کنند، سرعت بهبودی را افزایش دهید.

بیشتر افراد پس از عمل بینی دردی احساس نمی کنند اما برخی افراد ممکن است درد ملایمی داشته باشند که خوردن خوراکی های مناسب و همچنین یک سری داروهای گیاهی می تواند همین درد کم را نیز از بین ببرد.

بیشتر بخوانید : آیا پس از عمل جراحی زیبایی بینی صدا تغییر می‌کند و تو دماغی می‌شود؟ + پیش‌گیری

پس از عمل جراحی چه نوع غذایی باید بخوریم؟

از خوردن غذاهای عجیب و غریب که تا کنون امتحان نکرده اید خودداری کنید. با نی مایعات ننوشید. از این فرصت برای کاهش وزن استفاده نکنید. از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید. غذاهای نرم مانند سوپ و سیب زمینی آب پز بخورید. از غذاهای دیرهضم اجتناب کنید. فلفل و غذاهای تند نخورید. به غیر از اینها محدودیت غذایی دیگری ندارید. عصر روز جراحی برای شام غذایی نرم مثل سوپ بخورید.

پیش از جراحی بینی چه باید بخوریم؟

در روز جراحی از خوردن غذاهای سفت اجتناب کنید. غذاهای نرم مانند سوپ مرغ، سیب زمینی آب پز یا سبزیجات پخته برایتان بسیار مناسب است. از خوردن غذاهایی هضمشان برایتان مشکل است مثل شیر اجتناب کنید.

از فلفل و غذاهای تند دوری کنید. به رژیم غذاییتان فیبر اضافه کنید تا مکانیزم دفع بدنتان به حالت نرمال برگردد. مایعات بنوشید. همچنین بهتر است از میوه های اسیدی (مانند آب پرتقال) در روز جراحی خودداری کنید زیرا ممکن است معده را تحریک کند.

آب انبه، آب آناناس و آب هلو انتخاب های مناسبی هستند. علاوه بر آن از غذاهای سفت که جویدنشان مشکل است خودداری کنید.

ازدست ندهید : خوراکی هایی با عامل شفاف شدن پوست

بعد از عمل بینی، چه غذایی مناسب تر است؟

دوره نقاهت عمل جراحی بینی یک هفته است. در این یک هفته بسیاری از بیماران اشتهای غذا خوردن ندارند و یا از ترس حالت تهوع، غذا نمی خورند. بعضی ها از این فرصت استفاده می کنند تا وزن کم کنند! لطفا به یاد داشته باشید که بدن شما در دوران نقاهت، برای ترمیم نیاز به کالری دارد. هرچه غذایی که می خورید کمتر فراوری شده باشد بهتر است.

در برخی از منابع ذکر شده که عصاره آناناس یا خود آناناس می تواند در کاهش کبودی تأثیر داشته باشد. عصاره آناناس به صورت کپسول آناهیل عرضه می شود. خود آناناس و یا آب آناناس نیز توسط فرد قابل خوردن است. این موارد ذکر شده که می تواند موجب کاهش ورم شود اما هنوز از لحاظ علمی ثابت نشده است و فقط در حد تئوری است اما در هر حال بیماران می توانند این موارد را استفاده کنند.

حتما ببینید : افرادی که نباید بینی خود را جراحی کنند

آیا باید با نی مایعات بنوشیم؟

برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید زیرا نیروی ناشی از مکیدن به بینی شما فشار آورده و ایجاد درد می کند.

از روز دوم بعد از عمل، به جز موارد زیر محدودیت غذایی خاصی ندارید:

از غذاهای سفت مثل کباب برگ، ته دیگ و گز خودداری کنید. به مدت یک هفته، از غذاهای تند و فلفلی خود داری کنید. به مدت 2 هفته از گاز زدن به ساندویچ خودداری کنید.

منبع : گومگدکتر حسنانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست