عمل زیبایی، سطحی و آسان به نظر می‌رسد؛ اما باید آن را جدی گرفت. جراحی زیبایی، معمولا ایجاد استرس و اضطراب می‌کند و برای پشت سر گذاشتن عوارض عمل و بهبودی سریع، باید جسم شما سالم و در وضعیتی مناسب باشد.

در این مقاله، درباره مشکلات رایج پزشکی قبل از عمل زیبایی، در جریان عمل، یا پس از آن ممکن است نیاز به مراقبت داشته باشند، توضیحاتی داده‌ایم. همچنین در مورد ارزیابی وضعیت خود و قرار دادن جسم خود در بهترین حالت سلامت پیش از عمل، اطلاعاتی به شما می‌دهم تا نتایج خوب و بدون عارضه‌ای به دست بیاورید.

هشدار: اگر به علت بیماری تحت درمان هستید، ممکن است لازم باشد قبل از عمل جراحی زیبایی مشکل و بیماری شما به وسیله پزشک معالج برطرف شود تا جراح زیبایی و متخصص بیهوشی بتوانند شما را درمان کنند.

در ادامه رایج‌ترین مشکلات پزشکی بیماران عمل زیبایی (Plastic surgery) و نتایج این بیماری‌ها بر جراحی ذکر شده است.

 بالا بودن فشار خون

در حالت کلی امکان انجام عمل جراحی حتی با وجود فشار خون بالا نیز وجود دارد، به خصوص در موارد اضطراری .برای کنترل ضربان قلب و فشار خون در حین جراحی داروهایی وجود دارد که بسیار سریع و موثر است. با این حال برای جراحی زیبایی ممکن است به شما توصیه شود که فشار خونتان را تا آنجایی که ممکن است در وضعیت متناسب قرار دهید.این کار عوارض احتمالی را در حین جراحی کاهش می دهد.

اگر برای کنترل فشار خون دارو مصرف می کنید،در روز مشاوره دکتر خود را در این باره مطلع سازید.بدین وسیله دکتر شما می تواند تعیین کند که آیا این داروها بر روی جراحی و پروسه ی بهبود شما موثر است یا خیر . همین طور ممکن است داروهای جایگزین برای قبل از جراحی و بعد از جراحی به شما پیشنهاد شود.

بیماری های قلبی عروقی

اگر شما بیماری قلبی داشته باشید احتمال اینکه بعد از عمل جراحی به دچار انعقاد خون بشوید بیشتر است انعقاد خون می تواند منجر به انسداد جریان خون بشود . همچنین فرآیند بیهوشی وقتی قلب شما در وضعیت ایده آل قرار ندارد ممکن است دچار مشکل بشود.

با این حال ،اگرچه داشتن بیماری قلبی بی تاثیر بر سلامتی قبل از جراحی بینی نیست اما شما را به یک کاندید بد برای جراحی بینی و دیگر جراحی های زیبایی تبدیل نمی کند.دکترتان احتمالا از شما می خواهد قبل از اینکه اقدام به جراحی کنید یک مجوز از دکتر قلب و عروق خود بیاورید.داروهای شما هم در نظر گرفته خواهد شد.احتمالا به شما توصیه می شود که قبل از روز جراحی از مصرف داروهایی که خون را رقیق می کند اجتناب کنید که البته این موضوع نیز باید با کسب مجوز از دکترتان باشد.

 پرولاپس دریچه میترال

پرولاپس دریچه میترال عارضه دریچه‌ای نسبتا بی‌خطری است که در جریان معاینه قلب توسط گوشی، صدای «کلیک» با یک سوفل قلبی ایجاد کرده که به این ترتیب تشخیص داده می‌شود. در این حالت، دریچه میترال شل‌تر از دریچه‌های میترال طبیعی است. پرولاپس می‌تواند در دوران پس از عمل موجب عفونت دریچه شود؛ اگر این عارضه را دارید، جراح شما باید با تجویز آنتی بیوتیک در زمان عمل جراحی، احتیاط لازم را به عمل آورد.

معمولا جراح از شما می‌خواهد چند روز پیش از جراحی آنتی بیوتیک مصرف کنید؛ ضمن آن که در جریان عمل زیبایی به صورت وریدی آنتی بیوتیک دریافت می‌کنید.

تجویز آنتی بیوتیک از ابتلای شما به بیماری آندوکاردیت تحت حاد باکتریایی (SBE)، که عفونت خطرناک دریچه‌های قلب است، جلوگیری می‌کند. مصرف آنتی بیوتیک همیشه می‌تواند از وقوع SBE جلوگیری کند.

 مصرف دخانیات

افرادی که سیگار می‌کشند مشکلات متعددی دارند که مانع انجام جراحی زیبایی می‌شود. (منبع)

نیکوتین مویرگ‌ها را منقبض می‌کند، بنابراین احتمال بروز مشکلات تنفسی و قلبی افراد سیگاری بیشتر است. همچنین گردش خون پوست افراد سیگاری ضعیف‌تر است و به ویژه افرادی که برخی جراحی‌های خاص نظیر لیفت صورت، پستان و آبدومینوپلاستی روی آنها انجام می‌‌شود، مشکل ساز است؛ زیرا موفقیت جراحی زیبایی به میزان زیادی به گردش خون خوب پوست بستگی دارد. برخی جراحان زیبایی از انجام لیفت صورت افراد سیگاری خودداری می‌کنند.

بسیاری از جراحان اکیداً از بیمار خود می‌خواهند که مصرف سیگار را قطع کنند (حتی به مدت چند هفته تا چند ماه قبل از جراحی) یا اگر بیمار نتواند سیگار را ترک کند، مقدار آن را کاهش دهد. نمی‌توان در این مورد از آب نبات یا آدامس نیکوتین استفاده کرد؛ زیرا همان مشکل گردش خون را ایجاد می‌کنند. (مسئله اصلی قطع مصرف نیکوتین است).

هشدار: مصرف سیگار باعث می‌شود که جریان خون به ناحیه جراحی کاهش یابد و پوست از بین برود (بخشی از پوست می‌میرد)، مرگ پوست در لبه زخم لیفت صورت، لیفت پستان و جمع کردن شکم ایجاد می‌شود و در این مورد کندترین روند بهبودی دیده می‌شود. همچنین بیماران سیگاری بیشتر از دیگر بیماران سرفه و خونریزی می‌کنند. بنابر همه این دلایل، بیمار باید در مورد میزان مصرف سیگار خود صادقانه همه چیز را به جراح خود بگوید.

 دیابت

یکی از شرایط سلامتی قبل از جراحی بینی و دیگر جراحی های زیبایی نگرانی زیادی ایجاد می کند دیابت است و دلیل آن بالا بودن قند خون در افراد دیابتی است .هم دیابت نوع اول و هم دیابت نوع دوم با نوروپاتی،مشکلات قلبی،مشکلات کلیوی و بهبود ضعیف زخم مرتبط می باشد به خصوص وقتی کنترل سطح گلوکز ضعیف باشد.

به طور کلی جراحی زیبایی می تواند برای دیابتی ها نیز انجام شود اما ممکن است برای تعیین و تضمین اینکه سطح گلوکز خون شما به خوبی کنترل می شود به خون زیادی نیاز باشد. به هر حال برای دیابت نوع اول باید ترتیب خاصی انجام شود چون رژیم غذایی قبل از جراحی به منظور آمادگی بیشتر ممکن است تغییر کند همچنین نوع بیهوشی نیز ممکن است متفاوت باشد

 مشکلات تنفسی

آسم و بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) بیماری‌هایی هستند که توانایی ریه را در عرضه اکسیژن به بدن کاهش می‌دهند. قبل از جراحی باید آسم یا COPD به خوبی کنترل شوند. حمله آسم یا بدتر شدن انسداد ریوی، می‌تواند بیهوشی را بسیار خطرناک سازند.

اگر نمی‌توانید به دلیل تنگی نفس مسافت کمی را قدم بزنید یا از پله ها بالا بروید، یا اگر به علت اشکال در تنفس همیشه به اکسیژن نیاز دارید، برای یک عمل بزرگ مناسب نیستید.

شما و پزشک‌تان باید ارزیابی دقیقی از وضعیت به عمل آورید و با توجه به نوع جراحی زیبایی تصمیم بگیرید.

 کم خونی و جراحی

اگر کم خونی (آنمی) دارید، باید قبل از عمل جراحی آن را درمان کنید. در همه شیوه‌های جراحی زیبایی، احتمال خونریزی زیاد است. خونریزی، کم خونی را تشدید می‌کند. در حالی که در بیماران بدون کم خونی یک خونریزی جزیی یا متوسط به خوبی تحمل و کنترل می‌شود؛ همین مقدار خونریزی می‌تواند در بیمار مبتلا به کم خونی خطرناک باشد؛ به ویژه اگر به دلیل خونریزی به تزریق خون نیاز باشد.

تقریبا همه جراحان زیبایی از تزریق خون ابا دارند، زیرا خطراتی که تزریق خون دارد (هپاتیت، ایدز) بهایی‌گران برای یک عمل جراحی انتخابی است.

 اختلالات خونریزی دهنده

تعدادی از اختلالات خونریزی دهنده می‌توانند عمل زیبایی را با خطر همراه کنند. اگر در اثر زخمی شدن یا کشیدن دندان، خونریزی زیادی داشته اید، باید این امر را به جراح بگویید. اگر پیش‌تر در جریان عمل جراحی به تزریق خون نیاز داشته اید، آن را نیز به جراح گزارش کنید. برخی بیماران، مانند افراد مبتلا به هموفیلی، چون عامل ایجاد لخته شدن خون را در خود ندارند، ممکن است خونریزی شدید داشته باشند و به طور طبیعی خون آنها بند نیاید.

هنوز می‌توانید امیدوار باشید که با همکاری جراح و متخصص هماتولوژی و مصرف فرآورده‌های خونی، جراحی را انجام دهید. در هر صورت، بیماری‌های خونریزی دهنده، بیماری‌هایی بالقوه خطرناک هستند و نیاز به کار تخصصی دارند.

هشدار: آسپیرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDS) و برخی مکمل‌های گیاهی خونریزی را افزایش می‌دهند و ۷ تا ۱۰ روز پیش از عمل جراحی باید مصرف آنها را متوقف کرد، مطمئن شوید که درباره مصرف داروها و مکمل‌ها به جراح اطلاعات کافی داده‌اید و بدون اجازه جراح هیچ چیز  حتی از مکمل‌های گیاهی استفاده نکنید.

برخی بیماران چون به مصرف رقیق کننده‌های خون نیاز دارند، در نتیجه مجبورند که کومادین مصرف کنند؛ این دارو قابلیت انعقاد خون را کاهش می‌دهد؛ برای متوقف کردن این داروها باید با پزشکی که آنها را تجویز کرده هماهنگ باشید.

 بیماری‌های عفونی

بیماری های عفونی مانند هپاتیت و HIV ممکن است باعث شود که کاندید خوبی برای جراحی بینی محسوب نشوید به این دلیل که می تواند به عفونت و بهبود ضعیف منجر شود.

با این حال اگر بیماری شما غیرفعال باشد ،جراحی منع نمی شود.دکتر شما و تیم پزشکی اقدامات احتیاطی لازم را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری انجام می دهند.اگر شما بیماری هایی از این قبیل دارید ضروری است که به دکتر خود اطلاع دهید یا اگر کمی از افشای این اطلاعات می ترسید ،نگران نباشید ،دکترها اطلاعات شما را محرمانه نگه می دارند.

 مولیتپل اسکلروز (M.S)

آیا عمل زیبایی افراد مبتلا به MS می‌توانند موفقیت آمیز باشد؟ بسیاری از افراد مبتلا به MS زندگی طبیعی خود را می‌گذرانند. در اوقاتی که آنها علائم عصبی حاد را تجربه می‌کنند (دوره‌های عود بیماری)، می‌توانند به نحوی ایمن مورد عمل جراحی زیبایی قرار گیرند.

انجام هر نوع جراحی برای بدن استرس ایجاد می‌کند. استرس موجب تشدید مولیتپل اسکلروز می‌شود، بنابراین شما، جراح زیبایی و متخصص اعصاب باید با یکدیگر تشریک مساعی کنید که آیا جراحی زیبایی عاقلانه است. اگر متخصص اعصاب اجازه دهد، بسیاری از جراحان پلاستیک از کمک به شما خوشحال می‌شوند.

بیماری روانی

ممکن است انجام جراحی های زیبایی برای افرادی که نشانه های بیماری های روانی یا اختلال روحی را از خود بروز می دهند مناسب نباشد.به افرادی که بیش از حد از خود ایراد می گیرند به عنوان مثال افراد لاغر که خود را چاق می پندارند و از این حالت رنج می برند یا افرادی که به دکترهای متعددی مراجعه می کنند تا کسی را پیدا کنند که عملی که می خواهند را برایشان انجام دهد توصیه می شود که ابتدا تحت درمان روحی و روانی قرار گیرند و سپس برای جراحی زیبایی اقدام کنند.

انجام جراحی های زیبایی اعم از لیفت صورت ،جراحی بینی و جراحی پلک نه تنها تاثیر شدید فیزیکی خواهد داشت بلکه به همان اندازه تاثیر روحی بر روی فرد خواهد گذاشت .به همین دلیل است که باید خودتان را با اطلاعات مناسب درباره ی عملی که قرار است انجام دهید مجهز کنید هر چند که این اطلاعات کوچک و جزیی به نظر برسد.علاوه بر این پیدا کردن جراحی که تجربه ی وسیعی در انجام اینگونه عمل های جراحی داشته باشد یک امتیاز محسوب می شود .

 اختلالات بافت همبند

لوپوس اریتماتو، اسکلرودرمی و آرتریت روماتونید؛ نمونه‌هایی از بیماری بافت همبند هستند و بیماری‌هایی مزمن و از نوع خود ایمنی هستند. به طور کلی، این بیماری‌ها مانع جراحی زیبایی نیستند، مگر این که در مرحله حاد باشند. اگر چه باید احتمال جراحی را با پزشک خود مطرح کنید (که معمولا متخصص داخلی است)، اما معمولا مانع جراحی زیبایی شما نخواهد شد.

درمان این گروه از بیماری‌ها اکثرا شامل استفاده از داروهای استروئیدی است. مصرف بلندمدت استروئید، پوست را شکننده می‌کند و قابلیت بهبودی سریع و طبیعی زخم را کاهش می‌دهد. رابطه جراح و پزشک معالج شما تعیین کننده اجازه عمل خواهد بود.

 چاقی و عمل زیبایی

در حالت کلی ،کاهش وزن برای فرآیند بیهوشی که قبل از عمل جراحی انجام می شود ممکن است لازم باشد بنابراین داشتن وزن متعادل می تواند عوارض بیهوشی را کاهش دهد.

اگر به شدت اضافه وزن دارید، دکترتان ممکن است به شما پیشنهاد دهد که وزن خود را کاهش دهید تا (ترجیحا) به وزن ایده آل خود برسید.این امر به ویژه برای عمل های جراحی که روی بدن انجام می شود مانند لیپوساکشن و فرم دادن به شکم که چربی های اضافه می تواند تنش بیشتری بر روی برش ها ایجاد کند ، اسکار ها را نمایان تر می کند.هرچند شما نتایج بهتر و ایمن تری خواهید گرفت. با این حال برای عمل هایی مانند جراحی بینی و جراحی پلک ممکن است کاهش وزن خیلی ضروی نباشد.

بیشتر بخوانید : عوارض عمل جراحی بینی؛ خطرناک‌ترین مشکلات جراحی بینی چیست؟

هشدار: حداقل یک هفته پیش از جراحی، دارویی مصرف نکنید، احتمالا پس از جراحی برای شما داروهای ضد درد تجویز می‌شود. هرگز همراه آنها داروهای تفریحی مصرف نکنید.

 

اول سلامت؛ سپس جراحی زیبایی

جراح زیبایی شما و همکاران او باید بدانند آیا مشکل خاصی دارید که احتمالا بر توانایی شما برای تحمل بیهوشی اثر گذارد، یا احتمال بروز عوارض جراحی را بیشتر کند. به عنوان بخشی از بررسی شما برای جراحی، جراح شما یک شرح حال پزشکی تهیه می‌کند که درباره وضعیت سلامتی شما در حال و گذشته اطلاعاتی به دست می‌دهد. این شرح حال شامل داروهایی است که مصرف می‌کنید؛ آلرژی نسبت به داروها، مواد طبیعی و غیره؛ و سابقه جراحی‌های قبلی است.

توجه: اگر مشکل پزشکی جدی دارید که احتمال دارد بر بیهوشی یا دوران بهبودی شما اثری منفی داشته باشد، باید جراح و متخصص بیهوشی را به طور کامل در جریان بگذارید تا آنها بتوانند ایمنی شما را فراهم کنند؛ مثلا اگر سابقه بیماری قلبی داشته باشید، باید کپی نوار قلبی خود را به جراح بدهید.

ممکن است پیش از ادامه، لازم باشد که از نظر پزشکی درمان شوید. درمان قبل از جراحی هزینه‌ها را افزایش می‌دهد و زمان جراحی را به تعویق می‌اندازد اما بسیار لازم است. اگر جراح از شما بخواهد تأیید پزشکی بگیرید، این یک درخواست نمایشی نیست، بلکه توجهی جدی به سلامت شما و نتایج جراحی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست