پس از انجام عمل، بینی متورم می‌شود و چسب زدن بینی پس از انجام جراحی کمک می‌کند زودتر ورم بینی شما از بین برود و روند بهبودی تسریع شود. چسب زدن علاوه بر کاهش میزان التهاب و تورم بینی، سبب می‌شود بینی شکل بهتری به خود بگیرد.


اگر چسب بینی به صورت اصولی و صحیح زده شود، موجب می‌شود فشار صحیح بر روی پوست بینی ایجاد شده و تمام قسمت‌های بینی به شکل یکسان و متعادل کاهش تورم داشته باشد.
.بسیاری از بیماران فکر می کنند پس از جراحی بینی هرچقدر چسب را محکم تر و طولانی تر بزنند از افتادگی بینی بعد از عمل جلوگیری می‌کنند و به نتیجه ی دلخواه تری خواهند رسید. این تفکر کاملا اشتباه می باشد .
چسب زدن بینی پس از عمل بینی به دو دسته تقسیم می شود 
چسب زدن بینی در دوران 3 هفته ی اول پس از عمل و چسب زدن بینی پس از طی سه هفته ی ذکر شده .
در سه هفته ی اول پس از عمل با چسب زدن بیمار به بخیه های داخلی نیز کمک می کند تا فرم بینی را متناسب تر نمایند. به عنوان مثال در نوک بینی فرد بخیه های زیادی برای نگهداری فرم بینی به حالت سربالا وجود دارد که با  چسب  زدن به آنان کمک می شود تا به همان حالت سربالا فرم بگیرند وفشار زیادی روی آنها نباشد.یک سری چسب نیز برای پوست روی بینی می باشد که با زدن چسب روی قسمت بالای نوک بینی باعث می شود پوست بینی که جدا شده است دوباره به بینی چسبیده و فرم بگیرد.البته باید توجه داشت اگر در این سه هفته ی اول چسب خیلی محکم زده شود باعث می شود پوست حالت کم خون گرفته و دچار التهاب و ورم های بسیار شود . پس به این علت به هیچ عنوان محکم زدن چسب روی بینی توصیه نمی شود زیرا باعث خط افتادن و زخم روی بینی می گردد که نتیجه ی نامطلوبی برای بیمار به همراه دارد.
مورد دوم چسب زدن پس از سه هفته ی اول بعد ازعمل است که اصولا نقش عمده ای روی بینی ندارد و صرفا زنگ خطری برای بیمار و اطرافیان بیمار می باشد تا ضربه ای به بینی وارد نشود.از نظر بسیاری از پزشکان دو ماه برای چسب بینی کافی می باشد زیرا در طول این مدت زمان، بینی مستعد ضربه می باشد و پس از دو ماه معمولا هیچگونه تاثیری نه در فرم بینی ،نه در محافظت از بینی و نه در بهبود ورم دارد.

طرز استفاده از چسب بینی

پوست خود را تمیز کنید

قبل از آنکه به بینی خود چسب بزنید، حتما پوست بینی و گونه ها را با یک پد یا دستمال الکلی تمیز کنید. با این کار، تمامی چربی و آرایش روی صورت پاک می شود. در غیر اینصورت، چسب بینی آنطور که باید به پوست نمی چسبد.

زدن چسب بینی

بهتر است که جلوی آینه چسب را به بینی خود بزنید تا از جاگیری صحیح آن مطمئن شوید. حتما از پزشک خود بپرسید که کدام قسمت از بینی را چگونه باید چسب بزنید.

 • زمانی که خواستید زدن چسب بینی را شروع کنید، یک تکه از چسب را به اندازه ای ببرید که بینی را بپوشاند و به روی گونه های هر دو طرف امتداد پیدا کند. طول برش های چسب را با توجه به هر قسمت از بینی که می خواهید آنجا را چسب بزنید، تنظیم کنید.
 • چسب را به روی بینی بطور سفت و محکم بچسبانید، اما هنوز دو سر چسب را به روی گونه ها نزنید.
 • مطمئن شوید که چسب، محکم به بینی چسبیده باشد.
 • دو سر آن را روی گونه ها بچسبانید.
 • حواستان باشد که هدف از زدن چسب بینی، متراکم کردن و منقبض کردن پوست روی استخوان یا غضروف زیرین است.
 • زمانی که اولین تکه ی چسب بطور صحیح روی بینی قرار گرفت، شما می توانید به سراغ قسمت های بالایی یا پایینی پل بینی بروید.
 • سعی کنید که ۳۰ تا ۵۰ درصد هر تکه چسب با تکه ی دیگر پوشیده شود.
 • وقتی که تمام شد، بینی باید طوری به نظر برسد که انگار یک قالب چسبی، درست اندازه ی آن ساخته شده که پوست بینی را فشرده می کند.

چطور چسب را از بینی جدا کنیم؟

دقت در باز کردن چسب بینی همانند قرار دادن آن حائز اهمیت است. توجه داشته باشید یکی از اهداف چسب زدن پس از عمل بینی، کمک به چسبیدن پوست به بافت های زیرین است، حالا اگر با بی‌دقتی از یک طرف شروع به کندن چسب از روی پوست کنید، برخلاف هدف ذکر شده عمل کرده‌اید.

توصیه می‌شود در زیر دوش آب گرم اقدام به برداشتن چسب نمایید. طوری که چسب روی بینی به خوبی خیس خورده و روی آن مقداری صابون آغشته شده باشد. این کار کندن چسب را تسهیل می‌کند.

حالا نوبت آن است که از لبه‌ی سطحی چسب به آرامی شروع به برداشتن چسب کنید به طوری که تا حد امکان پوست از بافت های زیرین کشیده نشود.

تعویض چسب را هر چند روز یکبار انجام دهیم؟

زمان تعویض چسب بینی بستگی به نوع پوست بینی هر فرد دارد. در افرادی که پوست آن‌ها معمولی و با چربی نرمال است توصیه می‌شود یک روز در میان چسب را عوض کنند، اما آن دسته از افرادی که پوست بینی بسیار چربی دارند می‌توانند هر روز این کار را انجام دهند و درنهایت آن دسته افرادی که پوست بینی خشکی دارند، هر 3 روز یک بار زمان مناسبی برای تعویض است.

پس از این‌که چسب را از روی بینی خود باز کردید، دو سه ساعتی اجازه دهید پوست بینی هوا بخورد و اصطلاحا تنفس کند و پس از آن اقدام به زدن مجدد چسب کنید.
به جز چسب زدن به کمک چه روش‌هایی می‌توان التهاب و تورم بینی را بعد از رینوپلاستی کاهش داد؟
چه در جراحی باز و چه در جراحی بسته تورم بینی بعد از رینوپلاستی کاملاً طبیعی و نرمال است. دلیل تورم بینی بعد از رینوپلاستی بریدگی‌هایی است که در طول جراحی بر روی بینی زده شده و باعث می‌گردد تا بینی به صورت موضعی متورم شود. همچنین اگر در طول جراحی استخوان بینی بیمار نیاز به شکستن داشته باشد بعد از جراحی نه تنها بینی بلکه گونه‌ها و زیر چشم نیز ورم بیشتری خواهند داشت. در ادامه به برخی از راهکارها که به کاهش میزان تورم بینی بعد از رینوپلاستی کمک می‌کند اشاره شده است:

 • اسپلینت بینی

بعد از اتمام رینوپلاستی برای یک هفته یک اسپلینت یا آتل مخصوص بر روی تیغه‌ی بینی قرار می‌گیرد تا از تورم بیش از اندازه‌ی آن جلوگیری کند.
اسپلینت های داخل بینی: بعد از رینوپلاستی نه تنها بافت‌های زیر پوست بینی بلکه مجاری هوایی داخلی آن نیز متورم می‌شوند. به همین دلیل بعد از اتمام رینوپلاستی جراح درون این مجاری تنفسی نیز اسپلینت های مخصوصی قرار می‌دهد تا هم از میزان تورم آن کاسته و هم مجراهای تنفسی را باز نگه دارد.

 • کمپرس های یخ

استفاده از کمپرس‌های یخ در 24 ساعت اول بعد از جراحی نیز کمک بسیاری به کاهش میزان تورم بینی می‌کند. اما این کمپرس‌ها باید فقط بر روی گونه گذاشته شوند و باید از قرار دادن مستقیم آن‌ها بر روی بینی جدا خودداری نمود. در صورتی که کمپرس یخ مستقیماً بر روی بینی قرار گیرد می‌تواند غضروف پیوندی و یا استخوان آن را جا به جا کند.

 • برمولین

برمولین دارویی است که از میوه‌ی آناناس گرفته شده و بدون نسخه‌ی پزشک به فروش می‌رسد و ثابت شده است که به درمان التهابات ناشی از جراحی کمک بسیاری می‌کند. مصرف این دارو باید یک روز قبل از جراحی شروع شود.

در صورتی که بعد از انجام تمامی این روش باز هم احساس کردید که بینی شما متورم است اصلاً نگران نباشید چرا که این مسئله کاملاً طبیعی است. معمولاً می‌توان گفت که کبودی در یک سوم بالایی بینی 5 تا 6 ماه، در یک سوم میانی 6 تا 9 ماه و در یک سوم پایینی برای 9 تا 12 ماه باقی می‌ماند. به طور کلی بعد از رینوپلاستی یک سال کامل زمان لازم است تا تورم نوک بینی به طور کامل بر طرف شود.

سوالات متداول در مورد چسب زدن بینی بعد از عمل

چه زمانی باید به بینی ام چسب بزنم؟

معمولا پیشنهاد می شود که این کار را قبل از خواب انجام دهید. بیشتر ورم صورت و بینی در طول شب ایجاد می شود و با زدن چسب بینی در طول شب، دیگر صبح با یک بینی بادکرده مواجه نخواهید شد.

می توانم ۲۴ ساعته روی بینی ام چسب داشته باشم؟

بعضی پزشکان توصیه می کنند که اجازه بدهید پوست بینی در طول روز نفس بکشد. چسب زدن زیاد پوست بینی را تحریک می کند و باعث سوزش آن می شود و حتی در بعضی موارد، ورم بینی را افزایش می دهد.

تا چند ماه باید به بینی ام چسب بزنم؟

تا زمانی که دکتر خودتان تشخیص داده است به این کار ادامه دهید. به بیشتر بیماران توصیه می شود که یک الی سه ماه بعد از جراحی، از چسب بینی استفاده کنند. بعضی ها هم باید مدت طولانی تری این کار را انجام دهند که این مسئله بستگی به تفاوت های شخصی در نوع پوست و سایر موارد دارد.

مزایای چسب زدن بینی بعد از عمل چیست؟

این کار باعث می شود بینی زودتر از زمانی که به حال خود رها شده است، حالت بگیرد. در برخی موارد، چسب بینی از تشکیل بافت زخم در بینی جلوگیری می کند.

معایب چسب زدن بینی بعد از عمل چیست؟

چسب بینی گاهی پوست آن را تحریک می کند. بعضی از بیماران، صبح برای کندن باقی مانده های آن با مشکل مواجه می شوند.

خرده های چسب را چگونه از روی بینی پاک کنیم؟

پوست بینی را با ملایمت بشویید. گاهی با رطوبت کم هم می توان خرده چسب ها را از روی بینی پاک کرد.

چه زمانی دیگر می توانم زدن چسب بینی را متوقف کنم؟

بیمارانی که در طول روز هم به بینی خود چسب می زنند، زودتر از بیماران دیگر چسب زنی را متوقف می کنند. برای جواب دقیق، این سوال را از پزشک خود بپرسید چون این زمان برای افراد مختلف متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست