در سی سال اخیر روش های گوناگونی برای جایگزینی یا کاشت دندان به وجود آمده اند. دندانی که کشیده می شود علاوه بر نا زیبایی مشکلات بسیار دیگری نیز به وجود می آورد. خوشبختانه امروزه می توانیم دندان از دست رفته را با پروتز های مصنوعی جایگزین کنیم .
اما هنگامی که به دنبال یک روش مناسب برای کاشت دندان می گردید احتمالا سر در گم شوید که بریج بهتر است یا ایمپلنت دندان و یا اینکه کنجکاو شوید که تفاوت اصلی این دو روش در چیست؟

برای انتخاب بهترین روش باید فاکتور های مختلفی را در نظر گرفت از جمله این مورد که آیا دندان شما تازه از دست رفته است یا سال ها پیش .

بریج

بریج دندانی چیست و چگونه انجام می شود؟

بریج یک روش برای پر کردن جای خالی دندان افتاده یا از دست رفته ی شما است. بریج با قرار گرفتن روی دندان های مجاور ، دندان افتاده به شکل یک پل قسمت بی دندان را می پوشاند. به همین خاطر نیاز است تا دندان های مجاور دندان افتاده کمی برش بخورند.
در اغلب بریج ها دو طرف محل اتصال روکش می شود و در بعضی از مواقع هم ، بریج به دندان های دو طرف مانند بال هایی می چسبد و در مواردی هم بریج تنها از یک طرف ، پایه دار می شوند.
بریج ها از جنس چینی یا سرامیک اتصال یافته با فلز و گاهی تنها از سرامیک یا چینی ساخته می شوند.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت یا کاشت دندان که امروزه هیاهوی بسیاری را به پا کرده است هم نوعی جایگزین برای دندان های از دست رفته است . در این روش یک قسمت فلزی از جنس تیتانیوم درون لثه کار گذاشته می شود و بعد از التیام این پایه و الحاق آن با استخوان فک روکش یا دست دندان روی آن سوار می شود. در این روش هیچ نیازی به برش خوردن دندان های مجاور نمی باشد .
برای کسب آگاهی بیشتر در مورد ایمپلنت دندان می توانید به مقاله ی (همه چیز درباره ایمپلنت دندان؛ آیا ایمپلنت درد دارد؟) سری بزنید

بریج برای چه کسانی مناسب است؟

دندان پزشک شما بر اساس نیاز ، ساختار و آمادگی فک شما یکی از روش های کاشت دندان ( ایمپلنت یا بریج ) را برای شما انتخاب می کند. اما بهتر است قبل از انجام هر کدام از این موارد خود شما هم در این رابطه بیشتر بدانید.

بریج فقط برای کسانی توصیه می شود که یک دندان افتاده دارند و جدای از این مورد ، دندان پزشک ناچار است دندان های کناری و گاهی سالم شما را هم کمی تراش بدهد. علاوه بر این موارد بریج باعث جلو گیری از تحلیل لثه و استخوان فک نمی شود. مورد بعدی درباره ی بریج دندان این است که ، دندان هایی که زیر روکش قرار می گیرند به دلیل آنکه امکان تمیز کردن آن ها وجود ندارد ، دچار پوسیدگی می شوند و متاسفانه بیمار کمتر متوجه ی این پوسیدگی ها می شود.

بریج در صورتی برای شما مناسب است که دندان های کناری شما ، پر شدگی های زیادی داشته باشند و نیاز به روکش یا تاج گذاری برای آن ها در آینده ی نزدیک لازم باشد. یا اینکه جای خالی دندان های افتاده در دهان به مدت طولانی مانده باشد و استخوان فک و لثه دچار تحلیل شده باشند . در این گونه موارد برای کاشت دندان به روش ایمپلنت نیاز به عمل های دیگری هم هست.

ایمپلنت ( کاشت دندان )

ایمپلنت برای چه کسانی مناسب است؟

علاوه بر تشخیص دندان پزشک ، انتخاب ایمپلنت برای درمان وابسته به در خواست خود فرد نیز می باشد. افرادی که بهتر است ازایمپلنت استفاده کنند به شرح زیر هستند:

• افرادی که با دندان مصنوعی نمی توانند به راحتی عمل جویدن را انجام دهند.
• کسانی که نیاز به بریج دارند اما نمی خواهند دندان های مجاور و سالم آن ها تراش بخورد.
• کسانی که دندان های خود را از دست داده اند اما نمی خواهند دندان مصنوعی متحرک دشته باشند.
• مهم ترین گزینه افرادی که تمایل به داشتن دندان های بسیار شبیه به دندان های طبیعی خود هستند.

مقایسه ای بریج و ایمپلنت

از نظر نحوه ی گذاشتن :

در گذشته تنها گزینه برای کاشت دندان و جایگزینی دندان از دست رفته بریج بود. در روش استفاده از بریج ، تنها جای خالی دندان در گیر نمی شود بلکه دندان های مجاور هم باید تا حدودی تراش داده شوند.

این برش و دست کاری دندان های کناری به عنوان تکیه گاه برای پروتز مصنوعی لازم است .
اما در روش استفاده از ایمپلنت فقط جای خای دندان درگیر می شود و هیچ برشی به دندان های کناری وارد نمی شود.
در صورتی بریج دندان گزینه ای مناسب برای شما به حساب می آید که دندان های کناری ، پر شدگی های زیادی داشته باشند و نیاز به استفاده از روکش یا تاج در آینده ای نزدیک داشته باشند.

مورد بعدی این که اگر جای خالی دندان های افتاده تا مدت زیادی باقی بماند، لثه و استخوان فک شروع به تحلیل و پسروی می کند و برای قرار دادن ایمپلنت دندان نیاز به عمل های دیگری قبل از قرار دادن ایمپلنت دندان واجب است . به همین خاطر ممکن است هزینه ی ایمپلنت در این گونه موارد بسیار بالا باشد.

از نظر بهداشت دهان و دندان :

توانایی حفظ سلامت دهان و دندان در ایمپلنت بهتر از بریج خواهد بود. بریج در دهان ثابت مب شود و حداقل شامل سه تاج متصل به هم است تا فضای خالی دندان پر شود. این طرحی چالشهایی را هنگام استفاده از مسواک و نخ دندان ایجاد می کند. بنابراین نیاز به دقت بیشتری در رعایت بهداشت دهان و دندان لازم است. به خصوص اینکه هنگام استفاده از نخ دندان شما نیاز به انجام یک مرحله ی اضافی نیز هستید تا اینکه نخ به زیر دندان مصنوعی شما نیز کشیده شود.

اما در مورد ایمپلنت استفاده از نخ دندان و مسواک مانند دندان های طبیعی است و نیاز به انجام دادن مراحل اضافی نمی باشد. این نکته در طول عمر درمان مسئله ی مهمی است.

ایمپلنت و کاشت دندان

از نظر دوام و ماندگاری:

در موارد کاشت دندان ، ایمپلنت دوام و ماندگاری بیشتری نسبت به بریج دارد و تا آخر عمر می تواند به عنوان یک جایگزین برای دندان خالی شما عمل کند. جدای از این مورد ایمپلنت از لثه و استخوان پیرامون خود نیز محافظت می نماید . ( پایه ی فلزی ایمپلنت معمولا از جنس تیتانیوم است که در فرایند یکپارچگی استخوان، به مرور زمان با استخوان فک آمیخته می شود. ) چون ایمپلنت از چنین فلز محکمی ساخته شده است در برابر پوسیدگی و مشکلات لثه نیز مقاومت بسیار بالایی دارد.

بریج طول عمر کمتری دارد. متوسط طول عمر بریج تقریبا 10 سال می باشد .قسمتی از دندان طبیعی که قبلا در آن ناحیه وجود داشته است در زیر پروتز مصنوعی قرار می گیرد و به مرور ساختار طبیعی باقی مانده دچار خوردگی و پوسیدگی می شود و این پوسیدگی ها باعث سایش و استهلاک بریج می شود و بریج کم کم به آخر عمر خود نزدیک می شود.

بیشتر بخوانید : ۷ نکته اساسی و جالب که درباره ایمپلنت دندان نمی‌دانستید!

از نظر هزینه:

هزینه ی بریج دندان در ابتدا بسیار کمتر از ایمپلنت است اما ممکن است شخص چند سال بعد مجبور به تعویض آن شود . بنا براین هزینه ی بریج در بلند مدت با هزینه ی اولیه ی آن بسیار متفاوت است .

ایمپلنت به خاطر داشتن مراحل بیشتر در ابتدا هزینه ی بیشتری دارد اما در بلند مدت از درمان های دیگر مقرون به صرفه تر است .

کاشت دندان به روش ایمپلنت انعطاف پذیری بیشتری دارد و به بیماران این امکان را می دهد که در چند مرحله هزینه را پرداخت کنند. مثلا : بعد از کشیدن دندان گاهی نیاز به پیوند استخوان می باشد تا استخوان کافی برای پشتیبانی از ایمپلنت وجود داشته باشد. این پیوند معمولا چند ماه زمان می برد تا به طور کامل التیام پیدا کند. در جایگزاری ایمپلنت نیز بیمار باید چند ماه صبر کند تا فرایند یکپارچگی دندان انجام شود ( حدود 3 تا 6 ماه ) بنابراین بیمار می تواند بین مراحل درمان ، هزینه ی لازم را فراهم نماید.

از نظر زیبایی :

زیبایی یکی از فاکتور های مهم در انتخاب روش درمانی و کاشت دندان می باشد.
حال در اینجا سوال پیش می آید که بریج زیبا تر است یا ایمپلنت؟ برای این سوال همیشه نمی توانیم یک پاسخ ساده بدهیم اما دندان پزشک زیبایی می تواند نکات خوبی را به شما یاد آوری کند.

اغلب ایمپلنت می تواند نتایج رضایت بخش تری را از نظر زیبایی فراهم آورد .زیرا دندان پزشک می تواند دندان نهایی را کاملا به شکل دندان های خودتان در آورد.

اگر ایمپلنت بلافاصله بعد از کشیدن دندان جایگزین شود می تواند از تحلیل استخوان هم محافظت نماید و جدای از این مورد می تواند ظاهر نهایی کار دندان پشک نیز بهبود یابد.

منبع : دکتر صلحدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست