قهوه یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها در سرتاسر جهان است. بسیاری از ما نمی توانیم بدون نوشیدن قهوه روزمان را شروع کنیم. بعضی دیگر نیز هستند که شاید عادت به نوشیدن قهوه اول صبح نداشته باشند، اما علاقه زیادی به قهوه و محصولات مرتبط با آن دارند و حداقل روزی یکی دو فنجان می نوشند. از طرفی همه ما می دانیم که قهوه فواید زیادی برای بدن دارد، از جمله افزایش انرژی جسمی و روحی، از بین بردن خواب آلودگی و… اما آیا تاکنون به مضرات آن فکر کرده اید؟ ولی آیا تاثیر قهوه بر روی دندان ها منفی است؟

نوشیدن زیاد قهوه باعث لکه دار شدن دندان ها می شود. این نوشیدنی شامل ماده ای به نام تانن است که نوعی پلی فنول می باشد که در آب تجزیه می شود.

تانن در نوشیدنی های دیگر مانند چای نیز یافت می شود. تانن ترکیباتی رنگی ایجاد می کند که به دندان ها می چسبد و لکی زرد رنگ بر روی آن ها ایجاد می کند.

نوشیدن تنها یک فنجان قهوه در روز می تواند چنین بلایی بر سر دندان ها بیاورد، اما از آنجا که نمی توان قهوه یا چای را به طور کلی از زندگی حذف کرد، بهترین روش پیشگیری از این اتفاق ناخوشایند چیست؟ با ما همراه باشید.

 

خلاص شدن از دست لکه های قهوه

 

اگر عاشق قهوه هستید، هیچ نگران نباشید. گاهی دندانپزشک ها می توانند با چک آپ ها و تمیزکردن دندان ها، شما را از شر این لکه ها خلاص کنند، بنابراین اگر عادت به نوشیدن قهوه دارید، حتما به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

 

دیگر مضرات قهوه برای دندان

 

قهوه نیز مانند هر نوشیدنی دیگری، البته به جز آب، باعث رشد باکتری ها درون دهان می شود که این امر منجر به فرسایش و ساییدگی دندان و مینای آن می شود.یکی دیگر از تاثیرات قهوه بر روی دندان و دهان، بوی بد دهان است، زیرا مقدار آب دهان را به تدریج کاهش می دهد که این امر منجر به رشد سریع باکتری ها در دهان و خشکی دهان می شود و خشکی دهان نیز منجر به بد بو شدن دهان می گردد.

 

به همین دلیل است که برخی دندانپزشک ها توصیه می کنند که پس از نوشیدن قهوه، آدامس بدون شکر بجوید.از طرفی مقداری از محتویات قهوه پس از نوشیدن به زبان می چسبد.

برای اجتناب از این مشکل، پیش از نوشیدن قهوه، غذا بخورید و پس از نوشیدن آن نیز از یک مسواک مخصوص زبان استفاده کنید.

جلوگیری از لکه های قهوه ای روی دندان ها

مراقبت از دندان هایتان کمک می کند آنها را روشن، سفید و بدون نقطه نگه دارید. برس بعد از هر وعده غذا و روزانه.

یکی از بهترین چیزهایی که می توانید انجام دهید برای حفظ دندان هایتان (و بقیه شما) سالم بودن این است که سیگار کشیدن را متوقف کنید.

همچنین مهم است که آنچه را که می خورید و نوشیدید تماشا کنید. همیشه بعد از غذا خوردن یا نوشیدن چیزهایی که دندان ها را لکه دار می کنند همیشه با مسواک بشویید. و مطمئن شوید که غذاهای غنی از کلسیم را به رژیم خود اضافه کنید. کلسیم می تواند به شما در جلوگیری از فرسایش مینای دندان کمک کند.

اجتناب از غذاها و نوشیدنی های شیرین مانند آب نبات های سخت، سودا و دسر. کربوهیدراتهای ساده مانند چیپس سیب زمینی و نان سفید، به قندهای بدن شما تبدیل می شوند، بنابراین شما باید از آنها اجتناب کنید

راه های از بین بردن لکه های روی دندان در خانه

یکی از راه های رسیدگی به دندان، از بین بردن لکه های روی آن می باشد. راه های از بین بردن لکه های روی دندان در خانه را در این مقاله برای شما فراهم کرده ایم تا بتوانید بادندان های خود در مجالس و جلسات بدرخشید.

 راه های از بین بردن لکه های روی دندان در خانه

دندان یکی از اعضای چهره است که هنگام صحبت کردن مخاطب را جذب خود می کند. بخصوص دندان های زیبا و جذاب در هنگام صحبت یا سخنرانی می تواند مخاطب را بیشتر تحت تاثیر قرار دهد. برای داشتن دندان زیبا و جذاب لازم است که به آن ها رسیدگی شود، یکی از راه های رسیدگی به دندان، از بین بردن لکه ها می باشد.راه های از بین بردن لکه های روی دندان در خانه را در این مقاله برای شما فراهم کرده ایم تا بتوانید بادندان های خود در مجالس و جلسات بدرخشید.

 استفاده از جوش شیرین

پیش از مسواک زدن، مقداری جوش شیرین به خمیر دندان بیفزایید. جوش شیرین خاصیت سایشی دارد و برای از بین بردن لکه های سیاه دندان مناسب است. می توانید مخلوطی از آب و جوش شیرین تهیه کنید و هر روز قرقره کنید.

 خمیر دندان کلسیم و فلورید استفاده کنید

دو ماده موثری که جرم ها را از بین می برد و باعث سلامتی دندان ها می شود عبارتند از کلسیم و فلورید. خمیر دندان فلورید انتخابی مناسب است. همچنین از وجود فلوئور کافی در آب نوشیدنی مطمئن شوید. فراموش نکنید کلسیم نیز مصرف کنید. مکمل کلسیم و مصرف روزانه شیر باعث قوی شدن دندان و جلوگیری از تشکیل ترک می شود.

 استفاده از نمک

نمک برای تمیزی دندان مناسب است. می توانید نمک را هر دو روز یک بار بر روی دندان بمالید. این کار باعث از بین رفتن لکه های سیاه روی دندان می شود.

آب لیمو و آب

مقداری آب لیمو را با آب مخلوط کنید. این ماده خاصیت ضد باکتریایی دارد و باعث ترمیم نیز می شود. همچنین می توانید لیمو بر روی لکه های سیاه دندان بمالید. راه دیگر مخلوط کردن نمک با لیم و اعمال آن بر روی دندان است. سپس بعد از چند دقیقه با آب بشویید.

 استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب باعث سفیدی دندان می شود و جرم هایی که مینای دندان را تحت تاثیر قرار می دهند را از بین می برد. یک قاشق چایخوری سرکه سیب را با یک لیوان آب مخلوط کرده و دو بار در هفته قرقره کنید.
 هنگامی که مینا توسط لکه های سیاه تحت تاثیر قرار می گیرد فقط درمان تخصصی باعثاز بین بردن لکه های دندان می شود. جرم گیری دندان فقط توسط دندانپزشک در مطب انجام می شود. گاهی نیز دندانپزشک کیت های مخصوص برای سلامتی دندان به شما می دهد که برای یک یا دو هفته قابل استفاده است.
هنگامی که بیمار مشکل پوسیدگی دندان دارد، دندانپزشک پوسیدگی را برطرف کرده و دندان را پر می کند.
در حالتی که پالپ دندان آسیب دیده باشد ریشه دندان تحت درمان قرار می گیرد. بافت پالپ اگر به شدت آسیب دیده باشد درمانی وجود دارد و باید دندان را کشید.
تقریبا تمام لکه های سیاه دندان قابل تمیز شدن و از بین رفتن هستند. گاهی نیز استفاده از روش لیزر برای سفید کردن دندان لازم است. اگر لکه های سیاه دندان شما را آزار می دهد با دندانپزشک صحبت کنید و بهترین راه از بین رفتن آن ها را انتخاب کنید.

پاک کردن لکه قهوه از دندان:

روش های زیادی برای سفید شدن دندان ها وجود دارد. اما به عنوان یک توصیه عمومی، بهتر است پس از هر بار مصرف چای، قهوه و سایر نوشیدنی های رنگی دهان خود را با آب تمیز کنید. خارج کردن این مواد از دهان پیش از چسبیدن آنها به دندان، از تغییر رنگ دندان پیشگیری می کند.

 1 قاشق چایخوری جوش شیرین را در ظرف کوچکی بریزید. سه تا پنج قطره پراکسید هیدروژن را به آن اضافه کنید و مخلوط را به هم بزنید تا غلیظ شود.
مخلوط را بر روی مسواک خود بریزید و دندانهایتان را دو دقیقه مسواک کنید. برای پاک کردن لکه قهوه از دندان به نواحی زرد شده توجه بیشتری کنید. مسواک را بیش از حد به دندان های خود فشار ندهید. این کار می تواند به مینای دندان شما آسیب بزند.
دهان خود را با آب سرد بشویید تا هرگونه باقی مانده مواد از دهان شما خارج شود. این ماده تمیزکننده را نباید ببلعید.
 ممکن است برایاز بین بردن لکه های روی دندان لازم باشد این عمل را چند روز پشت سر هم انجام دهید. پس از چند روز دندان های شما سفید و درخشان خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست