اگر شما هم جزو افرادی هستید که ساعت ها در برابر آینه می ایستند، اعضای صورت یا بدنشان را با هم مقایسه می کنند و در نهایت به این نتیجه می رسند که صورت شان کج است یا اندام هایشان با هم تقارن ندارند، نگران نشوید زیرا تنها نیستید و میلیون ها نفر در سراسر جهان روزانه همین کار را انجام می دهند و حرص می خورند و به ظاهرشان ایرادهای سختگیرانه می گیرند.

هیچ صورتی کاملا متقارن نیست اگر چه این عدم تعادل، اغلب چندان محسوس نیست. به دلایل مختلف، مانند مشکلات هنگام تولد، جراحات و بیماری‌ها، صورت نامتقارن ممکن است قابل توجه گردد که شامل انحنا در زاویه بینی، عدم تراز گوش‌ها، پلک افتاده و …. می‌شود. خوشبختانه، امروزه با درمان‌های زیبایی غیر جراحی مانند ژل‌های مختلف، تقارن صورت، بدون جراحی قابل دستیابی است. فارغ از شدت عدم تقارن صورت، بازیافتن ظاهری طبیعی و مفید فایده بودن برای نیازهای شما می‌تواند اعتماد به نفس و رضایت کلی شما از ظاهرتان را تقویت کند. گاهی، کوچک‌ترین تغییر می‌تواند تاثیر عمیقی بر ظاهر یک فرد داشته باشد. تعادل و تقارن، مشخصه‌های زیبایی هستند و پزشکان به این نکته واقف هستند. پزشک باید رابطه نسبی بین گونه، چانه، بینی و خط فک را بداند و بتواند آن تغییر ظریفی که نسبت صورت شما را تغییر می‌دهد را ایجاد کند.


عدم تقارن صورت پدیده ای کاملا طبیعی است که در صورت همه ما وجود دارد و در بسیاری موارد غیر از خودمان فرد دیگری متوجه آن نمی شود زیرا بدن ما همیشه در حال حرکت است و این ایرادهای جزئی در آن به چشم نمی آیند.
اگر عدم تقارن در هنگام تولد یا نوزادی مشاهده نشود و هیچ سابقه مشخصی از جراحت یا بیماری صورت برای ایجاد عدم تقارن وجود نداشته باشد، ممکن است تشخیص عامل و سبب این مشکل، دشوار باشد. به همین دلیل، معمولا با عنوان ایدیوپاتیک (ناشناخته) یا به عنوان عدم تقارن رشد و نمو شناخته می‌شود. هرگونه نقص در مرز صورت، تغییر شکل یا عدم تقارن (خفیف یا شدید) با افزایش سن، به‌ دلیل کشسانی کمتر بافت، آتروفی بافت نرم و تغییرات گرانشی، بیشتر مشخص می‌شود. به همین دلیل، عدم تقارن‌هایی که در اولیل بزرگسالی چندان مشکل آفرین نبودند، ممکن است بعدها در زندگی موجب دغدغه و نگرانی شوند.

عدم تقارن صورت به چه معناست؟ آیا می توان از آن به عنوان عیب نام برد؟ 
عدم تقارن ها به صورت محدود نمی شود بلکه تمام اندام های بدن مانند قفسه سینه، پاها، بازوها و… نامتقارن است. اگر دو نیمه بدن را در مقابل آینه به دقت مقایسه کنید متوجه می شوید که کاملا با هم تفاوت دارند زیرا سرعت رشد و حرکت دو نیمه بدن همیشه یکسان نیست، بنابراین دو طرف صورت نیز در هیچ فردی کاملا با هم یکسان نیست.
احتمالا ضرب المثل مانند سیبی که از وسط نصف شده باشد را شنیده اید، اما هیچ سیب گرد و متقارنی که از وسط نصف می شود نیز با هم یکسان نیستند.
اگر اعضای صورت میلی متر به میلی متر با هم اندازه گرفته شوند، مشخص می شود که به طور طبیعی دو نیمه صورت نامتقارن است که اتفاقا یکی از جذابیت های صورت است و نمی توان آن را عیب یا ایراد دانست.

بیشتر بخوانید : آنچه باید درباره لیفتینگ صورت با نخ سیلوئت بدانید!

علت عدم تقارن در صورت چیست؟

عدم تقارن صورت پدیده ای شایع و ژنتیکی است. این عدم تقارن در دخترها بیشتر از خانواده پدری و در پسرها از خانواده مادری به ارث می رسد. علاوه بر این، ژنتیک، مسائل اکتسابی و عوامل محیطی نیز در این عدم تقارن صورت دخالت دارند.
عدم تقارن ژنتیکی بیشتر در اندام های بدن مانند سینه دیده می شود اما عوامل محیطی دخالت بیشتری در عدم تقارن صورت دارند زیرا هر ضربه خارجی در سنین رشد (دخترها تا ۱۸ و پسرها تا ۲۱ سالگی) ممکن است در صفحه های رشد صورت مانند صفحه رشد مفصل فک، تیغه بینی یا استخوان گونه و… اختلال ایجاد کند.
در واقع عدم تقارن صورت بیشتر به دلیل ضربه هایی است که از دوران کودکی به دلیل زمین خوردن و… به صورت وارد می شود؛ حتی امکان دارد هنگام زایمان طبیعی به دلیل کشیدن فک کودک این عدم تقارن بیشتر شود زیرا بافت های صورت نوزاد خاصیت ارتجاعی بالایی دارند و صفحه های رشد صورت آسیب پذیرترند.


معمولا شایع ترین قسمت صورت که دچار اختلال رشد می شود قسمت پایینی صورت، به خصوص فک است که به دلیل ضربه، شکستگی و مشکلات دندانی دچار عدم تقارن می شود؛ برای مثال اگر فردی دندان های سمتی از دهان را از دست داده باشد مجبور می شود موقع جویدن غذا از دندان های سمت دیگر بیشتر استفاده کند. در نتیجه عضلات یک طرف صورت بیشتر به کار گرفته شده و رشد بیشتری می کنند.

آیا امکان دارد که بیماری ها؛ مانند بیماری های ویروسی باعث بروز تغییراتی در حالت صورت و عدم تقارن آن شود؟

هیچ عضوی از بدن به اندازه صورت عضله ندارد. در هر طرف صورت حدود ۱۷ عضله وجود دارد که برای بروز احساسات، هیجان و کنترل حرکت های صورت تعبیه شده اند.
این عضلات بسیار هوشمند هستند زیرا ارتباط مستقیمی با مغز دارند و عصب این عضلات عصب مغزی است نه نخایی. اگر یکی از این ۱۷ عضله که با سیستم دقیقی کار می کنند دچار اختلال در رشد شوند و ضعیف عمل کنند، تقارن صورت نیز به هم می خورد. گاهی امکان دارد به دلیل بروز یک بیماری ویروسی عصب زوج هفت صورت دچار آسیب شود یا فرد دچار فلج عصب صورت ناشی از یک بیماری ویروسی شود. این بیماری باعث کج شدن صورت فرد می‌شود.
خوشبختانه تا ۸۰ درصد موارد می توان با اقدام به موقع و زودهنگام این فلج عصب ها را درمان کرد.

همچنین ببینید : تصاویر مقایسه قبل و بعد عمل جراحی زیبایی بینی

عدم تقارن در سینه

عدم تقارن سینه نیز یکی از موارد شایعی است که در بیشتر خانم ها وجود دارد. درمان این مشکل نیز به نسبت ساده است. چون می توان با تزریق چربی یا پروتز این مشکل را برطرف کرد؛ البته پروتز سینه روش بهتری است.
برای رفع افتادگی سینه ها نیز می توان از روش لیفتینگ استفاده کرد. در واقع تفاوت اندازه با پروتز و بالا و پایین بودن سینه با لیفتینگ قابل اصلاح است.

عدم تقارن پیشانی:

عدم تقارن در ناحیه پیشانی چندان واضح نیست و به چشم نمی آید. در بعضی موارد یک طرف سینوس های ناحیه پیشانی بزرگ تر از طرف دیگر است، در نتیجه یک طرف پیشانی برجسته تر به نظر می رسد.
برای رفع این مشکل می توان سینوس ها را عمل جراحی کرد یا اینکه با تزریق ماده پرکننده مانند چربی عدم تقارن پیشانی را برطرف کرد.

عدم تقارن در پیشانی ممک است در زمانی بوجود بی آید که بیماری همی فاسیال آتروفسیل در فردی وجود داشته باشد که در این موارد تمام صورت فرد درگیر می شود و شدیدترین این عدم تقارن در افرادی است که به صورت مادرزادی دچار بیماری شده اند. زمانی که در پیشانی این عدم تقارن وجود داشته باشد می توان از پیوند استخوان استفاده کرد،

عدم تقارن ابروها:

عدم تقارن ابروها به دلیل بالا و پایین بودن ابروهاست. امکان دارد یکی از ابروها به طور مادرزادی از ابروی دیگر بالاتر باشد. عضله کنترل کننده ابرو در ناحیه پیشانی است.
اگر این عضله پهن پیشانی ضعیف باشد باعث می شود که عدم تقارن در ابروها به وجود بیاید. برای اصلاح عدم تقارن ابروها از تزریق بوتاکس استفاده می شود.
بیشتر بودن میزان چربی در یک قسمت ابرو نیز ممکن است عاملی برای بالا بودن آن ابرو شود. در این صورت می توان با تزریق چربی در ابروی طرف مقابل آن را اصلاح کرد.

عدم تقارن چشم ها:

اگر حفره یا حدقه چشم؛ یعنی حفره استخوانی چشم بزرگ یا کوچک باشد، باعث عدم تقارن چشم ها می شود. در این صورت نیز می توان با عمل جراحی اندازه دو چشم را یکسان کرد اما اگر شکل و اندازه بافت نرم چشم متفاوت باشد، نمی توان کاری کرد. در واقع هنوز راه درمانی برای ترمیم و اصلاح اندازه بافت نرم چشم وجود ندارد.

پیشنهادی : عوارض عمل جراحی بینی؛ خطرناک‌ترین مشکلات جراحی بینی چیست؟

عدم تقارن گوش ها:

عدم تقارن در گوش ها بسیار شایع است. در واقع رشد اندام های غضروفی هیچ وقت یکسان نیست، به همین دلیل اندازه و شکل  درصد موارد متفاوت است. خوشبختانه این عدم تقارن چندان 90 گوش ها در واضح نیست.
اگر اندازه گوش ها یکسان باشد زاویه آنها نسبت به هم متفاوت است. اصلاح اندازه گوش ها و ترمیم زاویه آنها نسبت به سر ساده است. می توان با تزریق غضروف یا با بخیه این عدم تقارن را اصلاح کرد.

عدم تقارن گونه ها و عضلات صورت:

عدم تقارن گونه ها نیز ممکن است ناشی از مشکلات دندانی باشد. وقتی غذا با یک طرف دهان بیشتر جویده می شود روی گونه ها نیز تاثیر می گذارد. در این صورت یکی از گونه ها رشد بیشتری می کند.
برای اصلاح این مشکل می توان از پروتز گونه یا تزریق چربی استفاده کرد. امروز عمل استخوان گونه چندان شایع نیست. در گذشته استخوان گونه شکسته شده سپس با پیچ پلاستیکی فیکس می شد اما امروز برای زیبایی بیشتر از پروتز یا تزریق چربی استفاده می شود.

فاکتورهایی که افتادگی گونه را به تاخیر می اندازند:

1- وجود اسکلت قوی در بخش میانی صورت و پوست ضخیم و نسج همبندی محکم.

2- رعایت بهداشت پوست از اوایل کودکی و نوجوانی و استفاده از روش های پیشگیری از تحلیل استخوان و کاهش کلاژن سازی پوست.

3- پرهیز از چاق و لاغر شدن های مکرر و رژیم های غذایی غلط که منجر به کاهش وزن سریع می شود.

4- حفظ پوست صورت در مقابل اشعه آفتاب با استفاده از محافظ های فیزیکی و ضد آفتاب های مؤثر و مفید.

5- آبرسانی مرتب به پوست های خشک و شکننده و نازک.

6- کنترل بیماری های عمومی نظیر دیابت ، بیماری های هورمونی ، پرکاری و کم کاری تیروئید.

انجام جراحی استخوان گونه :

جراحی گونه

یکی از روش های مؤثر برای ایجاد گونه مناسب جلو آوردن استخوان گونه است که گرچه روش پایدار و بسیار مؤثری است لیکن به علت خطرات ناشی از کار جراحی گونه در اطراف چشم و به علت اینکه استخوان گونه بخشی از ساختمان خارجی و تحتانی حدقه چشم را تشکیل می دهد مورد استقبال عموم جراحان پلاستیک فک و صورت واقع نشده است و امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

لیفت گونه (midface) :

یکی از روش های مؤثر و مفید برای اصلاح ریزش ناحیه میانی صورت و گونه ها انجام لیفتmidface به دو روش کلاسیک و آندوسکوپی می باشد.

در این عمل که از برش لیفت مانکن (پیشانی و ابرو) استفاده می شود با نخ های غیر قابل جذب ، نسوج نرم و چربی گونه به محل قبلی خود برگردانده شده و در محل فیکس می گردد . این روش اگر چه در اصلاح ریزش نسوج همبندی بخش میانی صورت و اصلاح خط بینی و لب بسیار مؤثر است لیکن برای بیمارانی که اندازه گونه آنها کوچک است و یا نسوج همبندی و چربی صورت تحلیل یافته است مفید نمی باشد و به علت محدودیت تکنیکی قادر به اصلاح 3 بعدی مشکلات گونه و midface نمی باشد و بهتر است در این موارد همزمان از پروتز گونه نیز استفاده شود.

پروتز گونه :

با ایجاد تحول در چهره مانکن ها و مدل های سینمایی و همزمان با گرایش آنها به داشتن چهره جذاب تمایل به سمت برجسته نمودن اجزاء صورت در بخش میانی و بخش تحتانی صورت افزایش یافته به نحوی که اصطلاح Contour face به عنوان الگوی زیبایی امروزه بیشترین طرفدار را در میان الگوهای ژورنالیستی و مدل های زیبایی دارد که معنی آن داشتن چهره ای با زوایا و شکست های متعدد است از طرف دیگر با تکامل تکنیک مهندسی پزشکی و ساختن پروتزهای آناتومیکال مطابق با شکل استخوان های صورت و بهبود شرایط Biocomptibility یا سازگاری آنها در بدن و آسان بودن روش جراحی پروتزهای صورت ، استفاده از پروتز های متنوع صورت و گونه به عنوان یک روش پرطرفدار در جراحی پلاستیک در آمده است.

وجود پروتزهای مناسب با سایزهای متفاوت – سهولت انجام جراحی عدم نیاز به بیهوشی عمومی ، سازگار بودن این پروتزها با بدن و عدم دفع آنها توسط بدن و غیر قابل حس بودن آنها برای بیمار ، از جمله مزایای این روش جراحی است. به نحوی که امروزه با در دسترس بودن این گونه پروتز ها دیگر داشتن صورت متناسب و موزون امری دور از ذهن و یا خاص اقشار متمول اجتماع و ستارگان سینمایی نمی باشد و هر کس می تواند با انجام یک جراحی سبک و سرپائی صورت مناسب و دلخواه خود را به دست آورد.

اما باید توجه داشت که پروتز مورد استفاده از مارک های معتبر جهانی و دارای تأییدیه های بین المللی و در صورت امکان F.D.A (مؤسسه استاندارد مواد غذایی دارویی آمریکا) باشد. ثانیاً خواص زیر روی برگه راهنمای پروتز مشهود باشد.

1- جنس و ماده به کار رفته در پروتز

2- سازگار بودن آن با بدن و تضمین سلامت استفاده از آن

3- داشتن شکل آناتومیکی مناسب با گونه و ناحیه میانی صورت.

4- پروتز از نوع غیر صاف و با سطوح Nonsmooth یا Texture باشد تا سبب آزردگی استخوان نشود.

عدم تقارن در فک:

همان طور که گفته شد فک بیشتر از اعضای دیگر صورت در معرض انحراف و عدم تقارن قرار دارد. برای اصلاح مشکلات فک اولین اقدام مراجعه به دندانپزشک و بررسی وضعیت دندان هاست.
بهترین سن برای اصلاح مشکلات فک در سنین رشد یعنی ۱۲ تا ۱۸ سالگی سالگی است. در این سنین می توان بدون نیاز به جراحی و با ارتودنسی این مشکلات را برطرف کرد اما بعد از ۱۸ سالگی نمی توان از ارتودنسی انتظار زیادی برای اصلاح انحراف فک داشت و باید از روش جراحی استفاده کرد. معیار پزشکی این است که قوس دندان های فک بالا با فاصله چند میلی متری روی قوس دندان های فک پایین بنشیند.

منبع : مدپلاسدکتر سلامدکتر شمس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست