به گزارش فارس به نقل از تک اکسپلوریست، تعدادی از پژوهشگران هندی در تلاش برای درمان کردنویروس مرگبار زیکا، موفق به شناخت یک پروتئین مرگبار شده اند که مقابله کردن با آن از طریق یک داروی ضدمالاریا امکان پذیر است. این داروی ضدمالاریا hydroxychloroquine (HCQ) نام دارد و به وسیله  آن نه تنها می توان مالاریا را درمان کرد، بلکه می توان مانع انتقال ویروس یادشده از مادر به جنین شد.

داروی ضد مالاریا برای درمان زیکا مفید است

البته برای تهیه این دارو هنوز باید فعالیت های بیشتری انجام شود و آزمایش های بیشتری نیز برای کسب اطمینان از کارکرد مثبت داروی مذکور لازم است. انتقال ویروس زیکا از طریق گزیده شدن توسط پشه ای به نام آیدس آیگیپتی (حشره مصری) صورت می گیرد و ابتلا به این ویروس بیشتر در نقاطی از آفریقا و آسیای جنوب شرقی دیده شده‌است.

انتشار این ویروس تا پیش از سال ۲۰۰۷ به آفریقا و آسیای جنوب شرقی محدود بود و چندان موردتوجه قرار نمی‌گرفت. در سال ۲۰۰۷ در میکرونزی از جزایر اقیانوس آرام نیز شیوع پیدا کرد. تا سال ۲۰۱۴ فقط محدود به این مناطق بود ولی در آن سال به جزیره ایستر و شیلی نیز گسترش یافت.

در ماه مه ۲۰۱۵ به برزیل نیز راه یافت. در برزیل در سال ۲۰۱۵ بیش از ۸۴۰۰۰ مورد ابتلا به این ویروس و در سال ۲۰۱۶ بیش از ۲۱۰۰ مورد میکروسفالی ثبت شد. تاکنون ۹ کشور در آمریکای مرکزی و جنوبی موارد ابتلا به این ویروس را گزارش کرده‌اند. پورتوریکو در ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵ گزارش کرد که نخستین مورد ابتلای محلی به این ویروس در این کشور دیده شده‌است. در ژانویه ۲۰۱۶ در ایالت هاوایی آمریکا تولد نوزادی دچار میکروسفالی که از لحاظ ویروس زیکا مثبت بود گزارش شد.

تنها۲۰ درصد از افراد، علائم آلوده شدن به این ویروس را نشان می‌دهند. به همین خاطر، خیلی از موارد ابتلا به این ویروس تشخیص داده نمی‌شوند و در نتیجه سخت می‌شود ابعاد واقعی آلودگی به آن را مشخص نمود. بنا به گزارش «مرکز کنترل و پیشگیری بیماری» در آمریکا، شایع ترین علائم ابتلا به این ویروس تب، جوش‌های خارش‌دار، درد مفاصل، و التهاب چشم‌ها می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست