استخوان گونه و بافت روى آن رول مهمى در زیبایى و ایجاد هارمونى و توازون صورت دارد.
با نگاهى به مجلات مد به سادگى در مى یابیم که گونه هاى برجسته یکى از نشانه هاى زیبایى مى باشد و به همین دلیل است که جدیداً خانمها و آقایان در هر سنى به دنبال برجسته کردن گونه ها مى باشند.
از سن ۴٠ سالگى به بعد افزایش سن اثراتش را به دو شکل روى گونه ها نشان مى دهد. میزان چربى هاى صورت کاهش یافته و توده چربى زیر عضلات گونه شروع به پایین آمدن کرده و همراه خودش پوست صورت را به طرف پایین مى کشد و چین هاى بین بینى و دهان Nasolabial Fold را بوجود مى آورد.
در کسانى که صورت لاغر و کشیده دارند کاهش و تغییر محل چربى هاى صورت ظاهر خسته و تکیده در آنها ایجاد مى کند.
براى اصلاح تغیرات ایجاد شده در صورت و گونه مى توان از بالا کشیدن پوست قسمت میانى صورت Midface Lift، پروتز گونه Cheek Implants و تزریق مواد حجم دهنده (Fillers) مثل ژل و چربى استفاده کرد.
انتخاب هر یک از روش هاى فوق به انتظارات بیمار ، مدت زمان بهبودى ، میزان وقت بیمار ، و بودجه در نظر گرفته شده توسط بیمار دارد. مثلاً بیمارى که وقت و مرخصى کافى ندارد بهتر است از ژل براى حجیم کردن گونه استفاده کند زیرا سریع انجام مى شود و از فرداى روز تزریق مى تواند به سَرِکار برگردد.

شکل های گوناگون پروتز گونه

پروتز گونه در شکلها ، اندازه ها و جنسهاى گوناگون در بازار موجود مى باشد. نوع پروتز مورد استفاده بعد از معاینه قسمت هاى مختلف صورت و مشخص کردن قسمتهایى که نیاز به برجسته شدن دارند توسط جراح انتخاب مى شود.

روش های قرار دادن پروتز گونه روی استخوان:

1- از طریق داخل دهان
2- از طریق پلک تحتانی صرفنظر از اینکه از کدام روش استفاده کنیم این عمل با هر دو روش نیمه بیهوشی (تزریق چربی)و بیهوشی کامل قابل انجام است و مدت زمان آن حدود 1ساعت است .

برجسته-سازی-گونه
روش برجسته سازی از طریق داخل دهان :

از طریق داخل دهان برش کوچکی بین لثه فوقانی و نسج نرم گونه می دهیم . نسج نرم را از گونه بلند می کنیم . و در نتیجه حفره ای ایجاد می شود که پروتز را درون این حفره و درست روی استخوان گونه قرار می دهیم و آن را فیکس می کنیم . لازم به ذکر است که این پروتزها به گونه ای طراحی شده اند که مثل کلاهی که روی سر گذاشته می شود ، پروتز روی استخوان می نشیند . سپس محل برش را با نخ قابل جذب می دوزیم .
تکنیک عمل از طریق پلک تحتانی:
قبل از شروع عمل، محلی که باید پروتز روی گونه قرار گیرد را از روی پوست مشخص کرده و با مارکر مخصوص استریل علامتگذاری میکنیم . این کار باعث میشود که محل گذاشتن پروتز کاملا قرینه باشد . سپس برشی زیر مژه های پلک تحتانی و درست به موازات لبه پلک میدهم . این برش دقیقا همان برشی است که از آن برای برداشتن پف پلک تحتانی استفاده میکنیم .از محل این برش پوست روی گونه را در قسمت دلخواه از روی استخوان بلند کرده و پروتز را در محل خود قرار داده و فیکس میکنیم و سپس محل برش را میدوزیم . از آنجا که محل برش زیر مژه ها است جای برش نخواهد ماند.

بیشتر بخوانید : هر چیزی که باید درباره پروتز گونه بدانید! بهترین روش کدام است؟

عمل برجسته‌سازی گونه چه عوارضی دارد؟

شاید با دیدن برخی هنرپیشه ها و یا به دلایل دیگری هوس کنید که تغییراتی را در صورت تان به وجود آورید و این تغییر مثلا گذاشتن گونه باشد. باید بدانید که روش های مختلفی برای برجسته کردن گونه ها وجود دارد، پروتز، تزریق ژل، تزریق چربی و … به هر حال هر کدام عوارض خاص خود را دارد. برای به دست آوردن اطلاعاتی در این زمینه با ما همراه شوید…

عمل جراحی گونه‌ گذاری با پروتز ممکن است عوارضی همچون خون ریزی محل عمل، خون مُردگی، جا به‌ جایی پروتز و عفونت ایجاد کند که به غیر از عفونت معمولاً بقیه ی موارد قابل کنترل هستند.
عبدالجلیل کلانتر هرمزی، رئیس بیمارستان 15 خرداد، در گفتگو با فارس، گفت: پروتز گونه به عنوان یکی از ارکان جراحی صورت از سال‌ ها قبل متداول شده است.
عمل جراحی گونه گذاری یا گذاشتن گونه در حقیقت نوعی افزایش بافت و برجسته کردن گونه است که روش ‌های متعددی دارد.
این روش جراحی اغلب در مورد گونه‌ های عقب رفته یا صاف کاربرد دارد.

منبع : کلینیک رازی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست